ورود

ورود به حساب کاربری خود

نام كاربري *
رمز عبور *
من را به خاطر داشته باش
خطا
  • ایراد در بارگذاری اطلاعات خوراک
  • ایراد در بارگذاری اطلاعات خوراک

چهاردهم خرداد رحلت امام خمینی قدس الله نفسه الزکیه

بسم الله الرحمن الرحیم

ما تحت رهبری پیغمبر اسلام این دو کلمه را می‏‌خواهیم اجرا کنیم؛ نه ظالم باشیم و نه مظلوم. ما در طول تاریخ مظلوم بودیم. از همه جهات مظلوم بودیم. و ما امروز می‏‌خواهیم که مظلوم نباشیم و ظالم هم نباشیم. ما تعدی به هیچ کشوری، به واسطۀ دستوری که به ما رسیده است از اسلام، نخواهیم کرد؛ و تجاوز به هیچ فردی نخواهیم کرد و نباید بکنیم و تجاوز به هیچ کشوری نخواهیم کرد و نباید بکنیم لکن از تجاوز دیگران هم باید جلوگیری کنیم.

 

صحیفه نور جلد:14 صفحه:66 تاریخ سخنرانی:22/11/59

 

چهاردهم خرداد برای مردم ایران یادآور رحلت جانسوز بزرگ مردی تاریخ ساز، خلف صالح اولیای الهی، امام روح الله است که با بهره مندی کامل از اندیشه های ناب اسلام محمدی، بنیاد حرکت اصلاحی عمیقی را نه تنها در ایران که در همه جوامع اسلامی و ملتهای مظلوم بنا نهاد. حرکت اصلاحی که سرانجام آن فروریختن پایه های نظام استبدادی شاهنشاهی و بنای جمهوری اسلامی ایران بود. مکتب امام خمینی مکتب آزادی و آزادگی است که منشا حرکت های آزادیخواهانه در سطح جهان شد. حریت و آزادی شرط اصلی درک حرکت اصلاحی امام و پیروی از اندیشه های ناب اوست. امام خمینی نسخه ای بی بدیل از بزرگان علم و سیاست بود که همچون ستاره ای فروزان در آسمان فضیلت و تقوی، دیده های امت اسلامی را بصیرت داد . در مکتب امام نظام مطلوب جهانی بر پایه مبارزه دائمی با جهل و رفع ظلم و تجاوز و تحقیر ملتها و تحقق عدالت اجتماعی و صلح واقعی است.

در سالگرد ارتحال جانگداز امام خمینی رحمه الله علیه, اتحادیه انجمن های اسلامی دانشجویان در اروپا, با تسلیت به محضر ملت شریف ایران وهمه آزادگان جهان, بیعت مجدد خود را با خلف صالح ایشان حضرت آیت الله العظمی خامنه ای﴿مد ظله العالی﴾ اعلام نموده و پشتیبانی خود را جهت تحقق آرمانهای امام ﴿ره﴾ در اصلاح امور کشور به سمت جامعه اسلامی شایسته، نمونه و قدرتمند و منکوب کردن زیاده خواهی های امریکا و صهیونیسم فاسد تحت فرمان رهبر معظم انقلاب اعلام می نماید. امروز بعد از 27 سال از ارتحال امام امت, آموزه های مکتب امام باید شاخصی برای اداره کشور,سیاست خارجی و الگویی برای نسل جوان انقلابی باشد. در پیگیری این موضوع, با نگاهی دوباره به وصیت نامه رهبر کبیر انقلاب حضرت امام خمینی ﴿ره﴾ نکاتی را به مردم و مسئولین و دولتمردان متذکر می شویم:

 

1-دراندیشه امام "همه باید تابع قانون باشند" اختلافات از راه قانون شکنی پیش می آید. قانون میثاق مشترک اصلی مردم جامعه برای حرکت در مسیرتوسعه است. وضع و تبیین قوانین بر مبنای اسلام و اجرای صحیح و همه جانبه آن و تساوی همه افراد ملت در برابر قانون ارکان اساسی قانونمندی است. "قانون در رأس واقع شده است و همه افراد هر کشور باید خودشان را با آن قانون تطبیق بدهند. اگر قانون برخلاف خودشان حکمی کرد, باید خودشان را در مقابل قانون تسلیم کنند. آن وقت است که کشور, کشور قانون می شود". امام خضوع در برابر قانون را راه نجات در فتنه ها و اختلاف افکنی ها می دانستند.

2-امام عزیز فرمودند: " تا روح تعاون و تعهد در جامعه برقرار است کشور عزیز از هر آسیب انشالله تعالی مصون است" انتخابات, مصداقی از تعاون و تعهد است. اعضای این اتحادیه, ضمن تشکراز مردم و مسئولین بخاطر حضور متعهدانه و پر شور در انتخابات مجلس شورای اسلامی و خبرگان؛ بر خود لازم می دانند به نقش آفرینان سیاسی کشور متذکر شوند که مبادا "انتخابات" این اصل مهم را با منافع شخصی و جناحی از مسیر درست,انقلابی و قانونی خارج کنیم. این انقلاب حاصل سالها مجاهدت مردان خدا و حاصل خون صد ها هزار شهید است که در پای آن نثار شده است.

 

3- در اندیشه سیاسی امام ﴿ره﴾ حمایت از مظلومین در برابر ظالمان مرز نمی شناسد مسئله فلسطین, سوریه, عراق, یمن و... مسئله تمام جهان اسلام و همه آزادی خواهان است و البته موضوعی که بسیار رنج آور است سکوت مجامع بین المللی مدعی حقوق بشردر قبال این جنایتها است. حمایت از هر جنبش اسلامی و رهایی بخش درسی است که در مکتب امام آموختیم. اولویت ما, دفاع از استقلال, آزادی و ارزش های انسانی و اسلامی, توجه به محرومین و مستضعین در داخل کشور و جهان و همراهی با آنهاست.

 

4-امام ﴿ره﴾ وهابیت و عربستان سعودی را فتنه ای می دانستند که مجری طرح های امریکایی- اسراییلی برای ارائه بدترین شکل از اسلام و بدنام کردن مسلمانان است. از دید امام(ره) عربستان سعودی علیه وحدت اسلامی است. این پیش بینی امام(ره) امروز با حوادث غیر انسانی از یازده سپتامبر تا جنگ افروزی در کشورهای اسلامی با ظهور جریان انحرافی -منافقانه داعش بنام اسلام و پشتیبانی همه جانبه خادمین صهیونیسم جهانی عینیت یافته است.بر این باوریم که مسئولین و دولت محترم, ضمن تقویت و حفظ وحدت با کشور های اسلامی می بایست سیاستهای فعال و اثرگذاری را نسبت به جریان انحرافی و ارتجاعی وهابیت بکار گیرند و قاطعانه پاسدار عزت و احترام امت اسلامی باشند. نمونه بارز این اقدامات موذیانه آنها را می توان در غفلت از حفظ جان حجاج خانه خدا در حج ، اتهامات بی اساس به حزب الله لبنان و اتهامات در ناامن نشان دادن ایران نام برد.

 

5-در منظرامام﴿ره﴾ "حکومت حق برای نفع مستضعفان و جلوگیری از ظلم و جور و اقامه عدالت اجتماعی" است. پیگیری مسائل اقتصادی و معیشتی مردم برای ایجاد وضع مطلوب اقتصادی با فرایندی هدفمند و پایدار در چهارچوب قوانین اسلامی, توزیع منابع و امکانات ملی به صورت عادلانه محقق می شود. امروز شاهدیم علیرغم تلاش های شایسته در سالهای گذشته با وضع مطلوب اقتصادی و معیشتی فاصله داریم. امید است با نامگذاری امسال به نام اقتصاد مقاومتی اقدام و عمل, بسترسازی های مناسب نهضتی اقتصادی را شاهد باشیم که توسعه و رشد اقتصاد ملی و غنی شدن جامعه اسلامی ،اشتغالزایی و کارآفرینی و حرکتهای مولد اقتصادی را در پی داشته باشد. خوش باشد آن روز که پیشر فت در سایه عدالت از مسیر مقاومت حاصل گردد.

 

امروز ایران اسلامی قدرتمند ترین و اثرگذارترین کشور در حل بحرانهای منطقه است. امریکا و دولتهای اروپایی نیز بر این مهم واقفند و اذعان به آن دارند. جمهوری اسلامی ایران به جهانیان ثابت کرد که اهل تعامل و گفتگوی سازنده از موضع برابر است. اما درمکتب امام آموخته ایم که در برابر غاصبین و متجاوزین با نهایت وجود مبارزه کنیم. غارت امول ملت ما با حکم قضایی دادگاه داخلی آمریکا نه تنها هیچ پشتوانه حقوقی ندارد بلکه نقض صریح قوانین بین المللی و نقض احترام به حقوق دیگر ملتها است و از نظر ما دستبرد رسمی به اموال و داراییهای ایران است. ضمن محکوم کردن این اقدام متقلبانه سیاسی از سوی دولت آمریکا که سابقه زیادی در غارت ملتها دارد اعلام می داریم که اتخاذ چنین سیاستهایی مهر تایید دیگری بر دشمنی آشکار نظام سلطه گر با ملت آزاده ایران است. علاوه بر آن پرده دیگری از سیاستهای مزورانه آن مدعیان دروغین حقوق انسانها را آشکار می سازد که در برابر اسناد قطعی جنایات سعودیها چشم فروبسته اند و با ایراد اتهامات بی اساس به دولت جمهوری اسلامی ایران احکام قضایی در غارت اموال ملت را صادر می کنند. این اقدام آنها از منظر قضاوت وجدانهای بیدار وانسانهای آگاه دور نمی ماند و از مسئولین سیاسی جمهوری اسلامی ایران انتظار داریم پاسخ درخور و شایسته ای به این اقدام باجگیرانه بدهند.

 

در پایان, ما دانشجویان عضو اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانشجویان دراروپا، از خداوند توفیق آن را مسئلت داریم که برای حفاظت از نهضت خمینی کبیر در راه رسیدن به انقلاب جهانی حضرت مهدی(عج﴾, سربازی مطیع در کلام و عمل برای رهبر فرزانه انقلاب حضرت آیت الله خامنه ای ﴿مد ظله العالی﴾ باشیم.

 

والسلام علی من إتبع الهدی

 

اتحادیه انجمن های اسلامی دانشجویان در اروپا

گزارش جشن میلاد با سعادت امام عصر ارواحنا فداه

دوستان عضو انجمن اسلامی دانشجویان در پاریس از سه ماه قبل در تدارک برنامه جشن میلاد امام زمان عج در پاریس بودند. انجمن پاریس که در حال حاضر سی و پنج عضو فعال دارد گروه اجرایی و هماهنگی این برنامه را بر عهده داشت.

در جهت برگزاری این برنامه محل سالن اتوال که از سالنهای سینما در نزدیکی خیابان شانزلیزه است انتخاب گردید. دو هفته قبل از برگزاری از علاقمندان ثبت نام اینترنتی شد و نهایتا با حضور حدود دویست  نفر مهمان برنامه اجرا شد. در میان مهمانان اعضا انجمن اسلامی ،دانشجویان غیر عضو، ایرانیان مقیم پاریس و جمعی از فرانسویهای علاقمند به فرهنگ مهدویت حضور داشتند.
راس ساعت 7 عصر نیمه شعبان برنامه آغاز شد. در این برنامه سفیر محترم جمهوری اسلامی ایران و کارکنان سفارت و رایزن محترم فرهنگی و همکارانشان نیز حضور داشتند.
در ابتدای برنامه  دبیر انجمن اسلامی دانشجویان منطقه فرانسه سخنرانی کوتاهی داشت که در آن ضمن گرامیداشت میلاد امام عصر عج و توضیح شرح وظایف و اهداف انجمن اسلامی و برنامه های آن ، از سوم خرداد و فتح خرمشهر به عنوان برگی زرین از تاریخ ایثار و فداکاری ایران اسلامی و از شهدا و امام شهدا با عنایت به نزدیکی چهاردهم خرداد یادی کردو در نهایت سخنرانی با دعای فرج حضرت صاحب الامر عج  پایان یافت.
 
پس از سخنرانی گروه موسیقی ناسوت به صحنه رفت و به اجرای موسیقی سنتی پرداخت.
سپس آقای جعفری تهیه کننده فیلم شاهزاده روم توضیحات کوتاهی درباره این فیلم و پروژه بعدی دادندو نهایتا فیلم شاهزاده روم برای حاضرین با زیرنویس فرانسه پخش شد.
پس از پخش فیلم با حضور سفیر محترم جمهوری اسلامی ایران و رایزن محترم فرهنگی لوح تقدیری که توسط انجمن اسلامی فرانسه و رایزنی تهیه شده بود به آقای جعفری تهیه کننده فیلم اهدا شد.
برنامه ساعت ده شب به پایان رسید و حاضرین پذیرایی شام شدند.
 
این برنامه نشان از توانایی خوب اعضا انجمن پاریس در برنامه ریزی و اجرای برنامه های فرهنگی دارد که با انگیزه کامل حضور دارند و با قوت و مدیریت برنامه خوبی را به اجرا گذاشتند. دوستان اجرایی در جلسه ای که در روز بعد در خانه فرهنگ برگزار شد از آمادگی کامل برای برگزاری برنامه های مشابه خبر دادند.
 
 

بمناسبت میلاد با سعادت حضرت مهدی، موعود امم ،عجل الله تعالی فرجه الشریف

بنام خدا

دوست عزیز به جهانی بهتر می اندیشیم

 

هزاره سوم در حالی آغاز شده که جنگ و خشونت و تجاوز، بی عدالتی در توزیع منابع اقتصادی، آموزشی و عدم بهرمندی بیش از دو سوم بشریت از زندگی سالم در سایه صلح و امنیت جهان را فرا گرفته است. اما بشر امروز همچنان امیدوار به تحقق رویای جهانی عادلانه بر پایه صلحی واقعی است. انتظار چنین رویدادی همه ما را در ادامه راه برای تحقق آن شادتر و با انگيزه تر می كند. این انتظار امید بخش، ریشه در فطرت بشر دارد. فطرتی که اساسا بر پایه صلح و سلام پی ریزی شده است و هر گونه خشونت و ظلم و استعماری انحراف از آن فطرت انسانی است.

جهانی عاری از خشونت و صلح واقعی آرزوی همه بشریت بوده است . در هر دوره ای چه بر مبنای اصول دینی چه غیر آن انتظار زمانی که انسان تحقق این آرزو را مشاهده کند وعده داده شده است. انتظار فردی که نجاتبخش جهان هستی از ورطه ظلم، ستم و بی عدالتی است. برتراند راسل وعده آمدن فردی که نجاتبخش و عدالت گستر است را فراتر از مذاهب می داند بنحوی که حتی در مارکسیسم هم مانند مسیحیت چنین وعده ای داده شده است. مذاهب پیش از اسلام نیز چنین وعده ای را داده اند. در کتب عهد قدیم مانند زبور وعده نابودی ظالمان و تحقق عدالتی که آرزوی بشریت است یاد شده است.در نزد مسلمانان از اهل تسنن و تشیع انتظار موعود امتهای پیشین به صراحت آمده است. "او از اولاد رسول اسلام(ص) و نامش مهدی است". ابن خلدون تاریخ نویس و جامعه شناس مشهور اهل تسنن ظهور فردی از اهل البیت پیامبر اسلام(ص) را که صلح و اسلام را جهانی خواهد کرد و ظهور مجدد عیسی مسیح(ع) به همراه او را مورد اتفاق همه مسلمانان می داند. در نزد شیعیان مهدی موعود اولاد یازدهمین نسل از خاندان پیامبر است که برای نجات بشریت خواهد آمد و وعده الهی حکومت مستضعفین، رفع ظلم و ستم و برقراری عدالت و صلح واقعی با هدایت و رهبری او محقق خواهد شد. نیمه شعبان سالروز تولد آن امام همام را شیعیان جشن می گیرند و برای ظهور حضرتش دعا می کنند. مهمترین وظیفه در برابر این وعده انتظار است.

انتظار مفهومی است که تفاسیر متعددی از بی حرکتی و گوشه گیری از واقعیتهای موجود جهان تا انگیزه اصلی حرکتهای مردمی و نهضتها را در خود دارد. از نظر تشیع انتظار منجی موعود از عقلانی ترین  جنبه های سازنده تمدن اسلامی است که نقش مستقیمی در پرورش شخصیت انسانی دارد. انتظار حرکت ونهضتی است که با خود سازی و تزکیه نفس و متقابلا با ساختن جامعه آرمانی پیوند خورده است. انتظار بر بینش و نگرش و سبک زندگی و آینده نگری انسان تاثیر مستقیم و عمیق دارد. انتظار در انسان نور امید را روشن نگه می دارد و  انسان امیدوار در برابر نادرستی ها مقاومت می کند. امید و مقاومت دو ثمره ابتدایی انتظار است. در انتظار فعال امید و مقاومت به نیروی حرکتی عظیم تری تبدیل می شود که نهضت و قیام در برابر بی عدالتی و نابرابری است.

انتظار در مکتب شیعه انتظاری است که او را به حمایت از مستضعفین و مبارزه با بی عدالتی ، استعمار و استثمار مظلومان می رساند. منتظرین مهدی موعود با اراده و استوار مهیای ظهور منجی می شوند تا در کنار او و با رهبری او عدالت جهانی و صلح واقعی را برقرار کنند.

بدون شك، ظالمان و مستبدان جهان از این وعده یاری مستضعفین خشنود نیستنداما روزي خواهد آمد كه عدالت جهانی با ظهور مهدی موعود محقق خواهد شد.

این خبر خوش را همه امتها گفته اند و  امروز نيمه شعبان مصادف با ٢٢ ماه مي سالروز میلاد با سعادت امام مهدی؛ نجاتبخش جهان بشریت از دستان زورگویان و ستمگران است. پس همه ما در این شادی شریک هستیم و با دعوت از شما براي شناخت منجي و مصلح واقعي جهان، در انتظار ظهور مهدی موعود این روز را گرامی میداریم.

Au Nom de Dieu

Cher ami, on pense à un meilleur monde.

 

     Le troisième millénaire a commencé, le monde étant englouti en pleine guerre, violence et injustice dans la répartition des ressources économiques, l’éducation et le manque d’une vie saine dans la paix et la sécurité aux deux tiers de l’humanité. Mais aujourd’hui, l’homme espère toujours réaliser le rêve d’un monde équitable fondé sur la paix réelle. L’Attente d’un tel événement nous rend tous plus heureux et plus motivés pour continuer le chemin afin d’y arriver. Cette Attente prometteuse est enracinée dans la nature humaine, cette dernière étant essentiellement basée sur le fondement de la paix. Toutes formes de violence, d’oppression et de colonialisme sont la déviation de cette nature humaine.

     Un monde sans violence, enveloppé dans la paix véritable est le rêve de toute l’humanité. A chaque époque, qu’elle soit fondée sur des principes religieux ou autres, il est promis que les gens verront la réalisation de ce souhait ; L’Attente d’un Personnage qui sauvera l’univers de l’abîme de l’oppression et de l’injustice. Bertrand Russell considère la promesse d’un Sauveur qui répandra la justice au-delà des religions ; Cette promesse a été donnée aussi bien dans le marxisme que dans le christianisme. Même les religions préislamiques ont promis cet Avènement. Les livres de l’Ancien Testament tels que les Psaumes promettent la destruction des despotes et la réalisation de la justice auxquelles l’humanité aspire. Les musulmans sunnites et chiites reconnaissent ouvertement que les générations précédentes ont attendu le Sauveur Promis. « Il est l’un des descendants du Prophète (PSL) et son nom est Mahdi ». Ibn Khaldun, le célèbre historien et sociologue sunnite, déclare que tous les musulmans sunnites et chiites s’accordent autour de l’Avènement d’un descendant des Ahl al-Bayt du Prophète (PSL) qui mondialisera la paix et l’Islam en compagnie du Jésus réapparu. Quant à la croyance des chiites duodécimains, le Mahdi Promis est le fils du onzième descendant du Prophète qui viendra pour sauver l’humanité et la promesse divine du règne des pauvres, l’élimination de l’oppression et de l’établissement de la justice. Et une paix véritable sera atteinte sous sa direction et son leadership. Les chiites célèbrent la mi-Chaaban, l’anniversaire de ce noble Imam, et prient pour la venue de Sa Sainteté. La tâche la plus importante face à cette promesse est de demeurer dans l’Attente. L’Attente est un concept qui comporte de nombreuses interprétations ; de l’immobilité et l’isolement des réalités du monde à la motivation principale des mouvements populaires. Selon les chiites, l’Attente du Messie Promis est l’un des aspects constructifs les plus rationnels de la civilisation islamique et qui a un rôle direct dans le développement de la personnalité humaine. Elle est un mouvement, entrelacée avec la purification de l’âme et mutuellement liée à la société idéale. Elle a un impact direct et profond sur les perspectives, l’attitude, le mode de vie et la prévoyance de l’homme.

     Elle fait briller la flamme de l’espoir dans le cœur de l’homme et quiconque est plein d’espoir est résistant contre les injustes. L’espoir et la résistance sont les deux résultats primaires de l’Attente. C’est dans l’Attente active que l’espoir et la résistance se transforment en une force plus dynamique derrière le mouvement et le soulèvement contre l’injustice et l’inégalité.

     L’Attente dans la doctrine chiite est une attente qui pousse vers le soutien des pauvres et la lutte contre l’injustice, le colonialisme et l’exploitation des opprimés. Ceux qui attendent la réapparition de Mahdi, le Sauveur Promis, sont disposés et prêts à se tenir à côté de lui et à établir la justice mondiale et la paix véritable sous sa direction.

     Sans aucun doute,  la promesse de l’aide aux pauvres et aux opprimés ne plaît pas aux despotes et les oppresseurs du monde mais viendra le jour où la justice sera atteinte au niveau mondial avec le Mahdi Promis.

     Toutes les nations ont prédit cette bonne nouvelle. Et aujourd’hui, le 22 mai, est l’anniversaire de naissance opulente de l’Imam al-Mahdi, le Sauveur de l’humanité des mains des tyrans et des oppresseurs.

     Donc, nous partageons tous cette joie et nous commémorons ce jour en vous invitant à connaître le Sauveur et le Vrai Réformateur universel et en attendant la Réapparition du Mahdi Promis.

traduit en français par Madame Farzanegan.

 

جشن میلاد با شکوه امام زمان ارواحنا له الفداء

شما اینجا هستید: Home واحد فرهنگی